Edytor tekstu, szybkie pisanie – dział IV Lekcje w edytorze

Na dzisiejszych zajęciach dowiemy się jak sprawnie pisać, wyszukiwać i poprawiać błędy, stosować zasady edycji, formatowania, estetycznego przygotowania tekstu.

SPRAWNE PISANIE

Siadamy wygodnie, przedramię powinno być ułożone poziomo, łokcie zgięte pod kątem prostym, dłonie lekko uniesione nad klawiaturą. Piszemy oboma rękami – na pewno nie jednym palcem np.: prawej dłoni. Palce lewej dłoni należy ułożyć na klawiszach A S D F, palce prawej dłoni na klawiszach H J K L – kciuki obu dłoni nad spacją.

 1. Otwórz edytor tekstu.
 2. Staraj zapamiętywać się położenie liter na klawiaturze.
 3. Pisz bez przerywania nie zwracając uwagi na wygląd tekstu, dbaj tylko o jego kompletność i podział na akapity. Podział tekstu na wiersze (kolejne linijki) następuje automatycznie.
 4. Zapisuj od czasu do czasu pisany tekst.
 5. Każdy wyraz oddziela się pojedynczą spacją.
 6. Każdy znak interpunkcyjny piszemy za wyrazem bez odstępu.
 7. Po znaku interpunkcyjnym zawsze wstawiamy odstęp (spację).
 8. Nawiasy wstawiamy w ten sposób, że wewnątrz nawiasów nie wstawiamy spacji, przed i po nawiasach odstęp musimy wstawić.
 9. Cudzysłów wstawiamy przed pierwszym wyrazem, a zamykamy po ostatnim wyrazie. Cudzysłów wstawiamy bez odstępów.
 10. Przy pisaniu tekstu warto włączyć narzędzie pokaż wszystko – które znajduje się w narzędziach głównych edytora tekstu. Wówczas zobaczymy wszystkie tzw. białe znaki  (odstępy, tabulatory, akapity, entery itp.) niewidoczne przy normalnej edycji tekstu.
 11. Błędy w tekście podkreślone są na czerwono – poprawiamy je w ten sposób, że albo czytamy wyraz i poprawiamy literówkę czy błąd albo klikamy prawym klawiszem myszy na środek wyrazu błędnie napisanego – i wówczas sam program podpowiada nam (ze słownika) jak ma być zapisany poprawnie dany wyraz.
 12. Aby sprawdzić cały tekst, który napisaliśmy wchodzimy w zakładkę Recenzje a tam szukamy narzędzie pisownia i gramatyka.
 13. Jeżeli danego wyrazu nie ma w słowniku edytora bo jest to np.: nazwisko czy jakieś nowe sformułowanie z dziedziny chemii, biologii, fizyki – możemy ten nowy wyraz dodać do słownika edytora – ponieważ program jeśli nie zna danego słowa podkreśla je na czerwono. Aby dodać do słownika edytora wyraz, klikamy prawym klawiszem myszy i tam z listy wybieramy dodaj wyraz do słownika.
 14. Twarda spacja –  jeśli na końcu danej linijki mamy pojedyncze litery tj. a, i, o, z, w – wówczas musimy przenieść te litery do nowego wiersza – robimy to po przez użycie tzw. twardej spacji – ctrl+shift+spacja.
 15. Zwyczajowo tekst piszemy czcionką 12 – 13 px rodzaj czcionki to Time News Roman, Arial, Thaoma, Calibri. Staramy wybierać się czcionki, które posiadają znaki polskie.
 16. Tekst, który piszemy powinien być estetyczny tj. wyrównany do lewej i prawej strony tzn. wyjustowany.
 17. Odstępy pomiędzy kolejnymi wierszami tekstu standardowo powinny wynosić 1,5 wiersza. Aby zmienić odstępy pomiędzy kolejnymi liniami wierszy zaznaczamy cały tekst, a następnie szukamy narzędzie interlinia – które znajduje się w narzędziach głównych w sekcji edycja.
 18. Tekst piszemy czarnym kolorem chyba, że jest to jakiś nasz zamierzony zabieg.

Zadanie: sformatuj poprawnie wg powyższych wskazówek tekst, który załączyłem do lekcji. Każda pomyłka, błąd skutkować będzie niższą oceną. Powodzenia!

About Post Author

Skip to content