Dowiesz się:

• jak działa sieć telefonii komórkowej i komputerowej;
  • nauczysz się wykonywać animację w programie Power Point na przykładzie sieci komputerowej.

W życiu codziennym mamy do czynienia z różnego rodzaju sieciami:

• wodociągowa;
  • energetyczna;
  • gazowa;
  • telewizyjna;
  • tramwajowa;
  • radiowa;
  • kolejowa;
  • telefoniczna;
  • komputerowa.

Sieć telefonii komórkowej – charakterystyka

Prawie wszyscy jesteśmy użytkownikami telefonów komórkowych (smartfonów). telefon najczęściej służy nam do:

• wykonywania rozmów;
  • wysyłania SMS – ów czy MMS -ów;
  • robienia zdjęć;
  • instalacji przeróżnych aplikacji;
  • do pracy;

Komunikację na odległość i korzystanie z wszystkich możliwości telefonu daje nam sieć telefonii komórkowej, która może działać przewodowo lub bezprzewodowo. Zadaniem sieci jest zlokalizowanie miejsca pobytu użytkownika sieci i zapewnienia mu szybkiego i bezbłędnego połączenia telefonicznego.

Każdy kto korzysta z sieci telefonii komórkowej musi posiadać adres tj. numer telefonu. Jeśli przemieszczamy się po kraju, europie świecie – wtedy sygnał o zmianie naszego położenia dociera do najbliższego nadajnika sieci, a następnie za pośrednictwem przewodów jest przekazywany do centrali i tam rozpoznawany.

Telefonia komórkowa podzielona jest na strefy wyposażone w stacje nadawcze tzw. komórki. dzięki temu można dzwonić gdy jest się w ruchu np. gdy jedziemy pociągiem.

Sieci komputerowe

Aby przeglądać portale internetowe, grać w gry sieciowe on – line, pisać e – maile czy wymieniać się innymi danymi z użytkownikami komputerów – musimy być podłączeni do sieci – przewodowej lub bezprzewodowej. Komunikacje w sieci zapewniają między innymi urządzenia sieciowe tj. rutery, serwery, switch-e.

Sieć komputerowa to grupa kilku komputerów, połączonych ze sobą za pomocą dowolnego medium transmisyjnego w celu wymiany danych i współdzielenia zasobów sieciowych.

Wyróżniamy w ogólności dwa rodzaje sieci:

• lokalne – działające w ramach danego budynku czy firmy, szkoły.
  • rozległe – działające na dużym obszarze.

Sieci lokalne mogą łączyć się z sieciami rozległymi. najbardziej rozległą siecią jest internet  – tworzą go miliony komputerów. działające w sieciach lokalnych.

Projekt – zadanie

Twoje zadanie polega na wykonaniu prezentacji, która będzie składała się z 10 slajdów.

1. Strona tytułowa – Sieci telekomunikacyjne i komputerowe – imię i nazwisko ucznia klasa. Na stronie tej można umieścić obraz, obrazki kojarzące się nam z tematem prezentacji.
  2. Spis treści
  3. Zagadnienia na kolejnych slajdach: Rodzaje różnych sieci które nas otaczają, do czego służy nam telefon?, co to jest adres klienta sieci komórkowej, czym jest sieć komputerowa?, jak ogólnie dzielimy ją?
  4. Projektując prezentację zwracajmy uwagę na estetykę pracy, jednolitą czcionkę jej krój i wielkość, umieszczajmy jak najmniej tekstu a jak najwięcej obrazów dobrej jakości. Wstawiany test kojarzmy z obrazem, który umieszczamy na danym slajdzie.
  5. Wybieramy jeden szablon do prezentacji, jeśli robimy przejścia slajdów to też powinny być one takie same.
  6. Ostatni slajd to animacja sieci komputerowej sali 8 w podręczniku str 33.

About Post Author