Czy znasz ikony programów?

Na dzisiejszych zajęciach dowiemy się jak komputer przyporządkowuje pliki do programów. W jaki sposób rozpoznawać ikony różnych programów i jak tworzyć własne ikony.

Na ekranie monitora tzw. pulpicie widzisz wiele znaczków – mówi się na nie ikony.

Do czego służą ikony w komputerze?

Ikony przydają się do rozróżniania programów i dokumentów. Ich najważniejsze rodzaje widać na przykładzie edytora Word.

Ikona programu jest tylko jedna a skrótów do tego programu może być kilka, możesz je utworzyć w dowolnych i wygodnych dla ciebie miejscach.

Przykładowe ikony programów.

Rozszerzenie co to takiego?

Ikony są wyświetlane przez system dzięki dodatkowi, który dodawany jest do nazwy dokumentu. Ten dodatek nosi nazwę rozszerzenie. Każdy program ma inne rozszerzenie. Podczas zapisywania dokumentu program dodaje do swojej nazwy „swoje” rozszerzenie, by rozpoznać ten plik podczas odczytywania.

Twoja ikona

Możesz utworzyć własną ikonę i wstawić ją zamiast ikonę folderu czy skrótu. Należy narysować w Paint-cie mały obrazek o wymiarach 32×32 piksele.

Plan działania:

  1. Ustal rozmiar obrazka, wybierając polecenie właściwości – z głównego menu programu.
  2. Powiększ obraz za pomocą lupy i narysuj dowolny obrazek.
  3. Zapisz nową ikonkę w wybranym przez ciebie miejscu – nadaj jej dowolna nazwę i rozszerzenie ico.
  4. Zmień oryginalną ikonę folderu lub skrótu na swoją. Z menu podręcznego folderu czy skrótu wybierz polecenie właściwości (jeśli obiektem był skrót, to w wyświetlanym oknie od razu pojawi się przycisk zmień ikonę… – zobaczysz zestaw ikon przygotowany przez programistów Microsoft Windows. Możesz ich używać w razie potrzeby. Tym razem jednak kliknij przycisk przeglądaj i znajdź swoją zapisaną ikonę. Wybierz ją i kliknij przycisk zmień.
  5. Jeśli chcesz wrócić do poprzedniej wersji ustawienia – wyglądu ikon kliknij przycisk przywróć domyślne ustawienia.

About Post Author

Skip to content