Sieci wokół nas
Dowiesz się:
- jak działa sieć telefonii komórkowej i komputerowej;
- nauczysz się wykonywać animację w programie Power Point na przykładzie sieci komputerowej.
W życiu codziennym mamy do czynienia z różnego rodzaju sieciami:
- wodociągowa;
- energetyczna;
- gazowa;
- telewizyjna;
- tramwajowa;
- radiowa;
- kolejowa;
- telefoniczna;
- komputerowa.
Sieć telefonii komórkowej – charakterystyka
Prawie wszyscy jesteśmy użytkownikami telefonów komórkowych (smartfonów). telefon najczęściej służy nam do:
- wykonywania rozmów;
- wysyłania SMS – ów czy MMS -ów;
- robienia zdjęć;
- instalacji przeróżnych aplikacji;
- do pracy;
Komunikację na odległość i korzystanie z wszystkich możliwości telefonu daje nam sieć telefonii komórkowej, która może działać przewodowo lub bezprzewodowo. Zadaniem sieci jest zlokalizowanie miejsca pobytu użytkownika sieci i zapewnienia mu szybkiego i bezbłędnego połączenia telefonicznego.
Każdy kto korzysta z sieci telefonii komórkowej musi posiadać adres tj. numer telefonu. Jeśli przemieszczamy się po kraju, europie świecie – wtedy sygnał o zmianie naszego położenia dociera do najbliższego nadajnika sieci, a następnie za pośrednictwem przewodów jest przekazywany do centrali i tam rozpoznawany.
Telefonia komórkowa podzielona jest na strefy wyposażone w stacje nadawcze tzw. komórki. dzięki temu można dzwonić gdy jest się w ruchu np. gdy jedziemy pociągiem.
Sieci komputerowe
Aby przeglądać portale internetowe, grać w gry sieciowe on – line, pisać e – maile czy wymieniać się innymi danymi z użytkownikami komputerów – musimy być podłączeni do sieci – przewodowej lub bezprzewodowej. Komunikacje w sieci zapewniają między innymi urządzenia sieciowe tj. rutery, serwery, switch-e.
Sieć komputerowa to grupa kilku komputerów, połączonych ze sobą za pomocą dowolnego medium transmisyjnego w celu wymiany danych i współdzielenia zasobów sieciowych.
Wyróżniamy w ogólności dwa rodzaje sieci:
- lokalne – działające w ramach danego budynku czy firmy, szkoły.
- rozległe – działające na dużym obszarze.
Sieci lokalne mogą łączyć się z sieciami rozległymi. najbardziej rozległą siecią jest internet – tworzą go miliony komputerów. działające w sieciach lokalnych.
Projekt – zadanie
Twoje zadanie polega na wykonaniu prezentacji, która będzie składała się z 10 slajdów.
- Strona tytułowa – Sieci telekomunikacyjne i komputerowe – imię i nazwisko ucznia klasa. Na stronie tej można umieścić obraz, obrazki kojarzące się nam z tematem prezentacji.
- Spis treści
- Zagadnienia na kolejnych slajdach: Rodzaje różnych sieci które nas otaczają, do czego służy nam telefon?, co to jest adres klienta sieci komórkowej, czym jest sieć komputerowa?, jak ogólnie dzielimy ją?
- Projektując prezentację zwracajmy uwagę na estetykę pracy, jednolitą czcionkę jej krój i wielkość, umieszczajmy jak najmniej tekstu a jak najwięcej obrazów dobrej jakości. Wstawiany test kojarzmy z obrazem, który umieszczamy na danym slajdzie.
- Wybieramy jeden szablon do prezentacji, jeśli robimy przejścia slajdów to też powinny być one takie same.
- Ostatni slajd to animacja sieci komputerowej sali 8 w podręczniku str 33.