Dane w arkuszu kalkulacyjnym

Na dzisiejszych zajęciach dowiemy się jak przekształcać i uzupełniać dane w Excelu, jak sortować dane, tworzyć i formatować wykresy kołowe.

Co to są dane? Dane to zbiór różnych informacji, nazw, cyfr, kodów, obrazów. Informacje te mogą być przechowywane, segregowane, przetwarzane. Z danych możemy dowiedzieć się czegoś nowego, możemy snuć wnioski, wysuwać prognozy itp.

Utwórzmy tabele w Excelu w której umieścimy następujące informacje. Imię ucznia, wzrost w cm i płeć.

Kliknij na komórkę C 2 – tam gdzie zapisano płeć, a następnie poszukaj na górnym pasku menu w narzędziach głównych – edytowanie – sortuj filtruj.

Pojawią się strzałki przy nagłówkach, możemy teraz filtrować dane tzn. jeśli wybierzemy płeć i wybierzemy M – to pozostaną wyświetlone dane związane z chłopcami, jeśli zmienimy filtr wyświetlania danych na K zostaną wyświetlone same dziewczynki.

Teraz gdy przefiltrowaliśmy dane w ten czy inny sposób nie są widoczne inne dane. Możemy dane w Excelu posegregować w inny widoczny sposób. A mianowicie wybieramy sortuj/filtruj – wybierz Sortuj od A do Z.

Dane zostały posegregowane oddzielnie mamy posegregowane dziewczynki oddzielnie chłopców.

Zadaniem problemowym dla was jest obliczenie średniego wzrostu chłopców i dziewczynek, korzystając z funkcji średnia.

Wykres kołowy

Tworzymy teraz wykres kołowy, w formie sondy dotyczącej oceny Akademii Pana Kleksa.

Aby wykonać wykres kołowy należy zaznaczyć dane w tabeli, trzymamy lewy klawisz myszy i kursorem zaznaczamy całą tabele. Następnie wchodzimy w zakładkę wstawianie i wybieramy wykresy – kołowy.

Wykres kołowy 3D.

Wykres, który się pojawił możemy formatować i dostosowywać, stosownie do naszych potrzeb.

Zmieniamy styl wyświetlanego wykresu, zmieniamy kolorystykę, klikając na daną część wykresu dwukrotnie, zmieniamy kolor wiaderkiem, który znajduje się w narzędziach głównych.

 

About Post Author

Skip to content